W 225 AVE over Shane CR
Poor Condition116 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Harrison |
| Location | S 18 T 66 N R 27 W |
| Carries | W 225 AVE |
| Crosses | Shane CR |
| Coordinates | 40.52501, -93.99825 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 57.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1910 (reconstructed 1981) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 16300 |