County RD 231 over Maze CR
Fair Condition101 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Dade |
| Location | S 14 T 32 N R 25 W |
| Carries | County RD 231 |
| Crosses | Maze CR |
| Coordinates | 37.50399, -93.65488 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 40.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 16309 |