County RD 1023 over Milligan CR
Fair Condition47 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Monroe |
| Location | S 17 T 53 N R 12 W |
| Carries | County RD 1023 |
| Crosses | Milligan CR |
| Coordinates | 39.38397, -92.28128 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 140.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16310 |