Reel AVE over Clear CR
Fair Condition30 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Daviess |
| Location | S 25 T 59 N R 26 W |
| Carries | Reel AVE |
| Crosses | Clear CR |
| Coordinates | 39.88693, -93.77361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 217.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16313 |