County RD 524 over Cane CR
Poor Condition104 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bollinger |
| Location | S 7 T 29 N R 10 E |
| Carries | County RD 524 |
| Crosses | Cane CR |
| Coordinates | 37.19758, -89.98138 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 66.9 ft (20.4 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 13.5 ft (4.1 m) |
| Deck Area | 83.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1922 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16314 |