Farm RD 116 over Br Of Sac Rvr
Poor Condition126 years old150 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Greene |
| Location | S 10 T 29 N R 34 W |
| Carries | Farm RD 116 |
| Crosses | Br Of Sac Rvr |
| Coordinates | 37.24379, -93.54968 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 103.3 ft (31.5 m) |
| Deck Area | 267.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1900 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16324 |