SH 361-01-lm 1.88 over Strawberry Riv Relief
Good Condition39 years old380 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Lawrence |
| Location | 6.5 Mi So Of Lynn |
| Carries | SH 361-01-lm 1.88 |
| Crosses | Strawberry Riv Relief |
| Coordinates | 35.91999, -91.25688 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 700.1 ft (213.4 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 2006.0 sq m |
| Main Spans | 20 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 380 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000006153 |