County RD 480 over Little Rvr
Good Condition28 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Scott |
| Location | S 30 T 26 N R 13 E |
| Carries | County RD 480 |
| Crosses | Little Rvr |
| Coordinates | 36.85945, -89.69167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Area | 95.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16327 |