Brush Creek RD over Brush CR
Good Condition29 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Schuyler |
| Location | S 32 T 67 N R 13 W |
| Carries | Brush Creek RD |
| Crosses | Brush CR |
| Coordinates | 40.57877, -92.37986 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.0 ft (12.5 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 61.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16331 |