County RD 290 over Br Weaubleau CR
Fair Condition126 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Hickory |
| Location | S 19 T 36 N R 23 W |
| Carries | County RD 290 |
| Crosses | Br Weaubleau CR |
| Coordinates | 37.86246, -93.49929 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Area | 44 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1900 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2025) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16342 |