NW 60th RD over Lit Drywood CR
Fair Condition96 years old75 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Barton |
| Location | S 20 T 33 N R 31 W |
| Carries | NW 60th RD |
| Crosses | Lit Drywood CR |
| Coordinates | 37.58986, -94.35257 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 86.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 16344 |