Fire Station RD over W Bee CR
Good Condition116 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Chariton |
| Location | S 33 T 56 N R 17 W |
| Carries | Fire Station RD |
| Crosses | W Bee CR |
| Coordinates | 39.61223, -92.80621 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 66.9 ft (20.4 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 136.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1910 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16349 |