S.e. Mt Moriah over Wolfpen CR
Fair Condition101 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Buchanan |
| Location | S 33 T 56 N R 33 W |
| Carries | S.e. Mt Moriah |
| Crosses | Wolfpen CR |
| Coordinates | 39.62398, -94.61766 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 56.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16354 |