County RD 508 over Sugar CR Br
Fair Condition86 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Osage |
| Location | S 8 T 41 N R 11 W |
| Carries | County RD 508 |
| Crosses | Sugar CR Br |
| Coordinates | 38.31758, -92.17308 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 102.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16358 |