SH 5-7 Log 5.78 over Middle Fork
Good Condition38 years old3,900 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Saline |
| Location | .5 Mi West Jct SH 9 |
| Carries | SH 5-7 Log 5.78 |
| Crosses | Middle Fork |
| Coordinates | 34.61536, -92.77918 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 270.0 ft (82.3 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 872.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,900 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 422 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000006156 |