E 176 ST over W Fk Wakenda CR
Fair Condition32 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ray |
| Location | S 18 T 53 N R 26 W |
| Carries | E 176 ST |
| Crosses | W Fk Wakenda CR |
| Coordinates | 39.40951, -93.85719 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 47.9 ft (14.6 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 73 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16375 |