Mill RD over Water Run CR
Good Condition27 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Warren |
| Location | S 20 T 45 N R 2 W |
| Carries | Mill RD |
| Crosses | Water Run CR |
| Coordinates | 38.64742, -91.15683 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 150.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16380 |