NE Sandstone DR over Otter CR
Fair Condition98 years old5 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Caldwell |
| Location | S 23 T 57 N R 27 W |
| Carries | NE Sandstone DR |
| Crosses | Otter CR |
| Coordinates | 39.72853, -93.89104 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Area | 65.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1928 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 16391 |