Prairie Dell RD over Up Rr
Fair Condition30 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Franklin |
| Location | S 25 T 43 N R 1 W |
| Carries | Prairie Dell RD |
| Crosses | Up Rr |
| Coordinates | 38.44486, -90.96813 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 82.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2023) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16412 |