Co RD Nw21 over Trib Of Flagstaff
Fair Condition30 years old25 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Johnson |
| Location | S 26 T 48 N R 26 W |
| Carries | Co RD Nw21 |
| Crosses | Trib Of Flagstaff |
| Coordinates | 38.92240, -93.74258 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 73.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16415 |