County RD 314 over Pine CR
Good Condition78 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ozark |
| Location | S 30 T 23 N R 12 W |
| Carries | County RD 314 |
| Crosses | Pine CR |
| Coordinates | 36.64398, -92.31702 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 79.1 ft (24.1 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 11.5 ft (3.5 m) |
| Deck Area | 84.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16418 |