Holt RD over Trib Of Dry Fk CR
Fair Condition55 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Gasconade |
| Location | S 30 T 41 N R 6 W |
| Carries | Holt RD |
| Crosses | Trib Of Dry Fk CR |
| Coordinates | 38.26517, -91.64428 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 68.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16431 |