Sperry Way over North Fork Salt Rv
Fair Condition40 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Adair |
| Location | S 17 T 63 N R 14 W |
| Carries | Sperry Way |
| Crosses | North Fork Salt Rv |
| Coordinates | 40.26540, -92.48763 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 105.0 ft (32 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 259.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16441 |