County RD 345 over Sulphur CR
Good Condition32 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Howard |
| Location | S 32 T 49 N R 16 W |
| Carries | County RD 345 |
| Crosses | Sulphur CR |
| Coordinates | 39.00754, -92.75297 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 255.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16450 |