SH 13 10/0log 6.76 over Wattensaw Bayou
Good Condition39 years old1,100 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Lonoke |
| Location | 5.1 Mi N Jct I-40 |
| Carries | SH 13 10/0log 6.76 |
| Crosses | Wattensaw Bayou |
| Coordinates | 34.87186, -91.75709 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 461.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,100 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000006163 |