County RD 516 over Lit Maries CR
Fair Condition76 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Osage |
| Location | S 23 T 42 N R 11 W |
| Carries | County RD 516 |
| Crosses | Lit Maries CR |
| Coordinates | 38.36844, -92.10431 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 156.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16461 |