NE Sandstone DR over Br Of Lit Otter CR
Poor Condition87 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Caldwell |
| Location | S 20 T 57 N R 27 W |
| Carries | NE Sandstone DR |
| Crosses | Br Of Lit Otter CR |
| Coordinates | 39.72818, -93.95638 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 32.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 16471 |