SH 7 S-5 Lm 13.59 over Beach Branch
Good Condition40 years old1,004 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Dallas |
| Location | 3.3 Mi So Jct SH 8 |
| Carries | SH 7 S-5 Lm 13.59 |
| Crosses | Beach Branch |
| Coordinates | 33.98837, -92.88190 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 105.0 ft (32 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 320 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,004 (2018) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000006164 |