Creasy Springs RD over Rocky Fork Creek
Fair Condition56 years old998 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Boone |
| Location | S 22 T 49 N R 13 W |
| Carries | Creasy Springs RD |
| Crosses | Rocky Fork Creek |
| Coordinates | 39.01172, -92.35966 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 68.6 ft (20.9 m) |
| Max Span | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 156.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 998 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16472 |