W 150 ST over W Fk Big CR
Poor Condition37 years old25 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Harrison |
| Location | S 27 T 66 N R 28 W |
| Carries | W 150 ST |
| Crosses | W Fk Big CR |
| Coordinates | 40.49690, -94.04647 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 111.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16474 |