County RD 244 over Ditch
Good Condition33 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cape Girardeau |
| Location | S 34 T 30 N R 12 E |
| Carries | County RD 244 |
| Crosses | Ditch |
| Coordinates | 37.22571, -89.69817 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 71.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16485 |