RT Ww S over Lit Osage Rvr
Poor Condition60 years old221 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Vernon |
| Location | S 15 T 37 N R 32 W |
| Carries | RT Ww S |
| Crosses | Lit Osage Rvr |
| Coordinates | 37.98299, -94.44826 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 334.0 ft (101.8 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 895.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 221 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1649 |