Tulsa Road over Stream
Fair Condition34 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Pulaski |
| Location | S 25 T 36 N R 11 W |
| Carries | Tulsa Road |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 37.82104, -92.08928 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 66.9 ft (20.4 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 124.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16497 |