Is 29 N over Platte Rvr
Poor Condition67 years old26,656 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Platte |
| Location | S 25 T 53 N R 35 W |
| Carries | Is 29 N |
| Crosses | Platte Rvr |
| Coordinates | 39.37774, -94.78041 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 704.1 ft (214.6 m) |
| Max Span | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 2188.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,656 (2024) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 165 |