State Highway 10 over Heartsill Creek-seb. Co
Fair Condition40 years old12,000 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Sebastian |
| Location | 0.04 Mi E Of SH 10 Spur |
| Carries | State Highway 10 |
| Crosses | Heartsill Creek-seb. Co |
| Coordinates | 35.21270, -94.25996 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 174.9 ft (53.3 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 698.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,000 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000006166 |