Domino Place over Br Of Lit Med Crk
Fair Condition106 years old5 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Mercer |
| Location | S 32 T 66 N R 22 W |
| Carries | Domino Place |
| Crosses | Br Of Lit Med Crk |
| Coordinates | 40.47164, -93.41004 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Area | 32.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16501 |