County RD 468 over Dtch No 1
Poor Condition64 years old25 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Scott |
| Location | S 33 T 27 N R 13 E |
| Carries | County RD 468 |
| Crosses | Dtch No 1 |
| Coordinates | 36.93710, -89.65327 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 2 (Critical) |
| Channel/Waterway | 2 (Critical) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 51.8 ft (15.8 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 129.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16504 |