258 TH ST over Big Muddy CR
Fair Condition27 years old5 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Gentry |
| Location | S 18 T 64 N R 30 W |
| Carries | 258 TH ST |
| Crosses | Big Muddy CR |
| Coordinates | 40.34694, -94.33499 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 101.0 ft (30.8 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 169.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16508 |