13004 over Br Big Deer CR
Fair Condition35 years old15 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Bates |
| Location | S 27 T 42 N R 31 W |
| Carries | 13004 |
| Crosses | Br Big Deer CR |
| Coordinates | 38.40858, -94.33021 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 67.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16513 |