County RD 525 over Polecat Creek
Fair Condition106 years old5 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Livingston |
| Location | S 18 T 58 N R 24 W |
| Carries | County RD 525 |
| Crosses | Polecat Creek |
| Coordinates | 39.84085, -93.64821 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Area | 56.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16518 |