Hearthstone RD over Br Of Brush CR
Good Condition38 years old25 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Lafayette |
| Location | S 32 T 50 N R 26 W |
| Carries | Hearthstone RD |
| Crosses | Br Of Brush CR |
| Coordinates | 39.08872, -93.80189 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Area | 49.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16525 |