NE Gospel RD over M Fk Of Lost CR
Good Condition29 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | DeKalb |
| Location | S 1 T 59 N R 31 W |
| Carries | NE Gospel RD |
| Crosses | M Fk Of Lost CR |
| Coordinates | 39.95114, -94.33315 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 133.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 16536 |