Old Route 60 over Drain Dtch
Fair Condition96 years old100 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Stoddard |
| Location | S 20 T 25 N R 9 E |
| Carries | Old Route 60 |
| Crosses | Drain Dtch |
| Coordinates | 36.79066, -90.11107 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 108.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 24933 |