E 240 AVE over Br Of Cypress CR
Poor Condition58 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Harrison |
| Location | S 17 T 62 N R 27 W |
| Carries | E 240 AVE |
| Crosses | Br Of Cypress CR |
| Coordinates | 40.17014, -93.97276 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 73.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 24934 |