County RD 211 over Crooked CR
Poor Condition116 years old30 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Monroe |
| Location | S 22 T 56 N R 11 W |
| Carries | County RD 211 |
| Crosses | Crooked CR |
| Coordinates | 39.64042, -92.11200 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Area | 55.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1910 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 24935 |