Jaguar ST over E Fk Chariton Rvr
Fair Condition66 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Macon |
| Location | S 29 T 57 N R 14 W |
| Carries | Jaguar ST |
| Crosses | E Fk Chariton Rvr |
| Coordinates | 39.71490, -92.49736 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 149.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 24937 |