Old Route 60 over Drain Dtch
Poor Condition100 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Stoddard |
| Location | S 15 T 25 N R 9 E |
| Carries | Old Route 60 |
| Crosses | Drain Dtch |
| Coordinates | 36.80531, -90.07083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 214.9 ft (65.5 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 432.3 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1926 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 24942 |