W 210 AVE over Poor Tom Br
Poor Condition51 years old20 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Harrison |
| Location | S 10 T 62 N R 28 W |
| Carries | W 210 AVE |
| Crosses | Poor Tom Br |
| Coordinates | 40.18453, -94.02774 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Width | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Area | 49.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 24949 |