RT E E over US 65
Fair Condition52 years old2,524 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Carroll |
| Location | S 33 T 53 N R 23 W |
| Carries | RT E E |
| Crosses | US 65 |
| Coordinates | 39.35929, -93.48159 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 253.9 ft (77.4 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 70.5 ft (21.5 m) |
| Deck Area | 1664.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,524 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2495 |