Howard AVE over Batts CR
Fair Condition116 years old35 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Chariton |
| Location | S 22 T 52 N R 17 W |
| Carries | Howard AVE |
| Crosses | Batts CR |
| Coordinates | 39.29269, -92.81681 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 124.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1910 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 24961 |